Od autora

Człowiek jest taką istotą, która odczuwa potrzebę poznawania świata przyrody, na którym to świecie pojawił się. I to tkwi w każdym z nas, z tym że z różnym nasileniem.

Kiedy, w czasie urlopu, czy wakacji, spacerujemy drogami polnymi, leśnymi, przez łąki i szlakami turystycznymi, poza krajobrazami, widzimy również i to koło czego blisko przechodzimy, co od nas nie ucieka, co pozwala na to byśmy mogli to z bliska obejrzeć - mnóstwo gatunków roślin samoistnych. Wielu z Was chciałoby wiedzieć coś więcej o tych organizmach np.: dlaczego one rosną tu, a w innych miejscach ich nie ma, jak się rozprzestrzeniają, jak długo żyją?
Aby te informacje uzyskać, należy poznać nazwy tych roślin. A w tym - niewątpliwie - pomoże ten oto atlas roślin regionu Podlasia i polskiej części Tatr.

Ustalenie nazwy gatunkowej odnalezionej i sfotografowanej rośliny, nie sprawi Wam wiele kłopotu, ponieważ posegregowałem wszystkie - według barw kwiatów. I wystarczy sfotografowaną roślinę odszukać w atlasie, bo pod każdą zamieściłem nazwę gatunkową.

Niestety, idealne posegregowanie wszystkich roślin, według tego klucza, jest bardzo trudne, ponieważ zmienność i różnorodność barw kwiatów roślin jest bardzo duża i te organy u wielu gatunków – są różnobarwne.
Dlaczego wybrałem Tatry i region Podlasie? – ktoś zechce wiedzieć.
Dlatego, że tam mamy najbogatszą przyrodę, przyrodę najmniej zniszczoną przez człowieka. Potwierdzeniem tego jest to, że na Podlasiu mamy najwięcej parków narodowych i krajobrazowych, a Tatry w całości są objęte ochroną – są parkiem narodowym.

Kiedy już poznamy rośliny nam towarzyszące w czasie czynnego odpoczynku, to jestem przekonany, że czas spędzony na łonie natury przyniesie korzyści nie tylko dla ciała, przyniesie korzyści również i dla ducha, co uczyni urlop, wakacje bardziej atrakcyjnymi.

W tworzeniu atlasu pomogli mi, i nadal zobowiązali się uczestniczyć przy jego powiększaniu, moi synowie: Piotr, Hubert i Łukasz, za co jestem im wdzięczny.


W bazie obecnie znajduje się 633 roślin.
Rośliny można posortować według koloru kwiatów, alfabetycznie i okresu kwitnienia. Można również wyszukać roślinę wpisując dowolną frazę z nazwy gatunkowej rośliny, komputer przeszuka bazę danych po wciśnięcu przycisku szukaj.